Mariade päevik, juuni

/ / Blogi, Koolitused, Mariade päevikud

Minu esimene vintpüssipauk

On ääretult hea tunne, kui miski läheb korda, ja hästi. See on erakordselt mõnus – kehas vallanduvad endorfiinid põhjustavad joovastuse tekkimist. Samuti tekitab see kõikvõimsa tunde, annab julgust, teotahet, entusiasmi ning rõõmutunnet. Üks põhjus, miks laskmine osadele inimestele samavõrra vaimustavalt mõjub, ongi see, et püssihirm on mõõdukas, kuid aukartus püssi võimsuse ja lasu ulatuse ees teeb võimaluse püssiga lasta erakordseks. Lasu sooritamine on kui olümpiavõistlus –  ettevalmistust on palju, lask ise „silmapilkne“ ja seejuures silm ise pilkuda ei tohi. Et sooritada üks pauk, mis jookseb 100 m sihtmärgini 2/3 sekundiga tuleb suunata oma pilk vaid sihtmärgini. Kogu kehas tuleb vaigistada igasugune ärevus. Ei tohi keha pingesse sundida, kuid tuleb enamus skeletilihastest fikseerida optimaalselt, et saaks kõik tähelepanu sihtimisele suunata. Ainult üks kehaosa peab jääma täiesti vabaks, instinktile alluvaks – ja see on laskmiskäe nimetissõrm, mis peab olema kui otseühenduses silmadega. Nii lihtne see ongi – vaimselt. Kuid tegelik laskmine käib veidi teisiti. Natuke peab ka teadust usaldama.

Laskmise puhul on suur hulk „teadusest“ kogemus ja huvi. Mida enam huvi, seda enam otsitakse infot, kaheldakse erinevates teooriates, suhtutakse infosse kriitiliselt ning samas osatakse seda kogemustega seostada ja uutes situatsioonides kasutada.  Kogemus võib olla nii soosiv kui pärssiv. Sellepärast tasub alati igamehe sõnade üle järele mõelda ning kogemuste omandamisele peaks alati eelnema mõõdukas hulk infot antud ettevõtmise kohta.

Mais korraldatud laskepäeva eesmärk oli avada vintraudsete relvade maailm noorukestele ja rohelistele jahinaistele. Võib öelda, et korda see ka läks. Koolitajad Heino Märks ja Aivar Alavere  on oma ala spetsialistid ega ole kadedad teadmiste jagamises. Naised said kätt proovida erinevat marki vintpüssidel asjatundjate valvsa ja õpetliku pilgu all. Üliasjalikud mehed jagasid nii teoreetilisi teadmisi kui praktilisi näpunäiteid erinevate vintpüsside, optikate, kuulide ja laskmistugede kohta. Päev oli pikk ja põhjalik.

Plaan on aga, et selline õpetlik ja asjalik päev ei jääks viimaseks. Kuna meestel jagub teadmisi ja naistel huvi antud valdkonna vastu, püüame ka tulevikus sarnaseid üritusi korraldada. Meil paluti anda ette vaid koolituste raamistik ja teema.

Kõik mõtted ja ideed on teretulnud. Mõtleme koos!

Maria