Kitsejaht veel enne põdrajahi lõppu :)

/ / Jahid, Mariade päevikud

Kui veel põdrajaht küll kestab, aga tahaks veidi rahu anda suurtele metsadele ning selgeks teha, kuidas külatukkades elu käib, võetakse ette kitse- ja jänesejahid. Tööd nii koertele kui ka jahimeestele. Jaht ise nõuab põhjalikku luuret ning seltskonna väljakutsumist ja seejärel tuleb juba ennast jahile pühendada. Kena vaheldus on kitsejaht nii väikeulukikütile kui ka suurulukikütile – lasta võib nii kährikut, rebast, jänest kui ka kitse. Koju jäävad jänesejahi jaoks töötavad (Eesti) hagijad; terjerid ja taksid on ennekõike eelistatud ning töötavad sellise jahi heaks tänuväärselt ;).  Ühest metsast võib välja visata kõike, ei ole ka mingi ime kui sattuda põdra või karu otsa, siiski külatukas eelistavad pigem olla eelmainitud ulukid, kellele ka jahti peetakse.

Nime “Kitsejaht” kannab jaht, kuna sellise jahi kõige väärtuslikum loom on kits, toetades jahimehe toidulauda mõnusa vahepalaga. Ka jänes on väärtuslik saak ja kui valida osavalt moon, millega saab nii kitse kui ka jänese maha, siis on jänesestki lihaportsu oodata. Rebasel on väärt nahk ning sellepärast tulebki jaht sättida pigem novembri lõppu, et kindla peale oleks kena kohev talvekarv peal ja nahk leiaks kasutust. Kährik on tänasel päeval üsna nukker loom, kelle küttimist tuleb rakendada ainuüksi kärntõve leviku piiramiseks lisaks muudele haigustele ja parasiitidele.

***

25. novembril oli ilm erakordselt sombune, tõotas tulla üsna niiske ilm kui mitte lausa sajune ja vesine ilm. Siiski olid naised ja mehed kokku kutsutud ja kõva luure tehtud, et võiks ühe mõnusa Kitsejahi pidada. Sombusest ilmast hoolimata olid kogunenud jahimehed ja Jahinaised meeldivalt ärevuses ning entusiastlikult valmis metsatukkasid “ründama”. Plaan arutati läbi ja jagati autod ning jahiseltskond. Metsa läksid mehed, naised takside ja terjeritega ning jaht algas. Jahti peeti traditsiooniliselt sileraudsete püssidega.

Metsatukad olid põnevat elu täis ja kuigi nii mõnelgi korral oli tuul küttide kahjuks ning rebased ja jänes keerasid tagasi nii, et neid laskma ei ulatutud, oli siiski Diana jahimeestele armuline ning päeva lõppedes oli saagiks 4 kährikut, 5 kitse (1 noor sokk) ja rebane. Käe said valgeks nii jahimehed kui Jahinaised, nii noored alustajad kui ka kogenud kütid :).

Kitsejahti on Jahinaisi kutsutud juba kaks korda ning ürituse võib Jahinaiste kalendrisse kirjutada. Nüüd kus põdrajaht on läbi ning jõulurahu kohe-kohe algamas, soovime ka meie jahimeestele ja Jahinaistele rahulikku talve algust ning mõnusaid pööripäevaseid metsakülastusi!
24115689_555630704776311_1122549096_o

You must be logged in to post a comment.